ثبت مصادیق مالکیت فکری ( اختراع و … )

امروزه ضرورت ثبت دارایی‌­های فکری برای استفاده از منافع آن‌ها بر کسی پوشیده نیست.

بطور کلی گواهي ثبت اختراع حق انحصاری است که به مخترع آن در قبال خلق و ایجاد محصول با فرآیند صنعتی که دارای وصف جدید بودن، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی است از طرف دولت و قوه حاکمه اعطاء می‌شود. بطور کلی اختراع به معنی راه حل جدید و نوآورانه برای حل یک مشکل فنی است. این راه حل ممکن است به ایجاد وسیله، دستگاه، محصول، دارو یا فرآیند صنعتی کاملا جدید مربوط باشد، یا ممکن است فقط بهبود جزئی محصول یا فرآیند شناخته شده­‌ای باشد.

اختراع، حاصل و ثمره تلاش فکری و تراوش ذهنی مخترع است که در قالب یک محصول صنعتی یا فرایند صنعتی متبلور می‌شود. اما از اختراع در قوانین مختلف کشورها زمانی حمایت می­شود که این اختراعات طبق تشریفات جاریه آن کشور در موعد و زمان مقرر به ثبت رسیده باشد و شرط استفاده از این حق، ثبت اختراع آن در نزد مرجع ذیصلاح (اداره ثبت اختراع) می‌باشد.

همچنین اگرچه در بعضی از نظام‌های ملی، ثبت علامت تجاری اجباری نیست و حمایت از علامت تجاری از طریق استفاده نیز امکان‌پذیر می‌باشد لیکن در هر حال ثبت علامت حتی در مواردی که علامت تجاری را بتوان از طریق استفاده‌ی مستمر نیز حمایت کرد، اصلح تشخیص داده می‌شود. زیرا ثبت علامت تجاری حمایت بیشتری را برای علامت ثبت شده تامین و تضمین خواهد کرد؛ بویژه در مواردی که بین علامت تجاری ثبت شده با علامت یکسان یا علامتی که به طور گمراه‌کننده مشابه است تعارض بوجود آید.

دپارتمان خدمات حقوق مالکیت فکری شرکت دادفلامینگو با تجربه بالا در زمینه ثبت انواع علائم تجاری، اختراعات و طرح‌­های صنعتی آمادگی ثبت انواع دارایی‌­های فکری را به وکالت از افراد حقیقی و حقوقی دارد.

Tags: , , , , , ,